Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Nuk flisni e nuk lëvizni dot? Beatrix Ramosaj tregon eksperiencën e frikshme në mes të natës: Isha vetëm në shtëpi dhe…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Këngëtarja e njohur Beatrix Ramosaj ka treguar për ndjekësit e saj në Instagram, eksperiencën e frikshme që ka përjetuar në mes të natës. Paralizë gjumi, por më e keqja ështe se ajo ka qenë vetëm në shtëpi.

“Përjetova paralizë gjumi sërish mbrëmjen e kaluar, pas shumë kohësh që s’më kishte ndodhur dhe e kisha harruar sa traumatike është kjo dreq. Edhe më e keqe kur je vetëm në shtëpi”, shkruan ajo në Instastory.

Paraliza e gjumit është një eksperiencë, një ndjesi vërtet e keqe, kur trupi yt është në mes të fazave të gjumit dhe pëson çrregullime. Je gjysmë zgjuar dhe gjysëm në gjum, si në ëndërr me sy hapur, do të lëvizësh, por nuk lëviz dot, as nuk flet dot, të duket sikur dikush të kap nga këmbët ose nga krahët.

Koha është të mësoni se pse ndodh ky fenomen

Këto simptoma janë fenomen i një gjumi të çuditshëm të quajtur paralizë e gjumit. Me faktorë të shumtë social dhe psikologjikë në vitin 2011 janë bërë 35 studime me më shumë se 36 mijë pjestarë.

Gjetjet nga këto studime janë se 7.6 % e këtyre njerëzve përjetojnë paralizën e gjumit, duke u rritur në 28.3% në grupe.

Por, nëse truri është i zgjuar, pse trupi s’mund të lëvizë?

Gjithçka ka të bëjë me tre ose katër shkallët e REM-it (lëvizjen e shpejtë të syve) në gjumë dhe një gjendje specifike të REM-it. Është e mundur të ëndërrohet në të gjitha format e gjumit, por ëndrrat që përjetohen në REM janë më reale dhe më të gjalla.

Truri është plotësisht aktiv gjatë gjumit REM, dhe njerëzit janë të paralizuar gjatë REM-it.

Shumë njerëz që zgjohen papritmas mund të lëvizin lirshëm.

Sidoqoftë, ka njerëz të cilët nuk mund të lëvizin pasi të zgjohen nga paraliza e gjumit. Ndodh për shkak se gjendja e paralizës vazhdon edhe pasi të zgjoheni. Në shumicën e kohës, kjo eksperiencë zgjat disa sekonda deri në një minut, megjithatë në raste të çuditshme, disa njerëzve ju nevojitet 10 deri në 15 minuta për të rifituar fuqinë e lëvizjes.

Shumë njerëz ndjejnë një prezencë kur janë në paralizën e gjumit. Hulumtuesit nuk janë të sigurtë se çfarë e shkakton këtë, por ata kanë disa ide. Një nga këto është se truri imagjinon lëvizjen që trupi nuk mund ta bëjë. Truri, në këtë rast thotë “Unë nuk mund të lëviz duart e tua, por ja ku e ke një halucinacion të duarve tua teksa lëvizin.”

Gjthashtu, një tjetër shpjegim është se pjesa e trurit e cila është përgjegjëse për frikën, bëhet interaktive dhe këto janë rezultatet, sipas një hulumtuesi:

“Ti zgjohesh derisa amygdala lëshon britma. Ky është një kërcënim! Kështu që truri duhet të shpikë diçka për të rregulluar paradoksin e amygdalas që ka qenë aktive pa asnjë arsye! ”

Llojet e paralizës në gjumë

Duke u bazuar në studimet shkencore të vitit 1999, ekzistojnë tri lloje të halucinacioneve që mund të shfaqen gjatë paralizës së gjumit. “Ankthi”, “Njeriu i bezdisshëm” dhe “Përvojat e pazakonta trupore”

“Ankthi”

Njerëzit ndjenjë presion në krahërorin e tyre dhe ndjejnë se nuk mund të marrin frymë. Sidoqoftë, kjo është vetëm një lojë mendore. Ju duket vetja se s’mund të merrni frymë sepse frikësoheni. Gjithashtu, trupi vazhdon të jetë në paralizën e gjumit, ku frymëmarrja juaj është e cekët. Duket e çuditshme për këdo.

“Njeriu i bezdisshëm”

Njerëzit që e përjetojnë praninë e “njeriut të bezdisshëm”, ju duken se ndjejnë frikë si dhe kanë halucinacione. Nga hulumtuesit quhet “Gjendja hipervigjilente e trurit të mesëm”, e cila mund të kenë edhe për imtësi, ndjenja shumë të forta. “Kjo është arsyeja pse edhe një zë sado i vogël mund të duket i tmerrshëm për dikë që është në paralizën e tillë të gjumit.”

“Përvojat e pazakonta trupore”

Këta njerëz ndjejnë sikur janë jashtë trupit të tyre, duke përjetuar diçka. Ata ndjejnë se po ngrihen në ajër dhe po fluturojnë. Ky lloj i paralizës është shumë më ndryshe për shkak se aktivizohen pjesë të ndryshme të trurit në kohën që personi zgjohet nga gjumi, shkruan davidwolfe.com.

Si t’i parandaloni që të ndodhin këto lloje të paralizave?

Parandalimi është i vështirë tek paraliza e gjumit. Kjo ndodhë për shkak se mund të jetë e trashëguar apo edhe për shkak të problemeve me shëndetin. Megjithatë, më poshtë janë disa alternativa se çfarë një person mund të bëjë në këto raste, për të ndihmuar në zgjidhjen e problemit.

Mos flini në shpinë

Hulumtuesit kanë treguar se të flini në krahë ju mund ta reduktoni paralizën në gjumë. Disa njerëz madje veshin rroba të cilat janë të parehatshme për trupin nëse kthehet gjatë gjumit në shpinë, ashtu që i duhet të kthehet në gjendjen e mëparshme.

Fokusohuni

Nëse personi zgjohet dhe e sheh që s’mund të lëvizë, ai duhet të koncentrohet në lëvizjen e gishtave. Mundohuni të lëvizni gishtin dhe fokusohuni në të. Vetëm një muskul ta lëvizni dhe paraliza do të thyhet.

Më shumë

spot_img
spot_img