Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
24 %
4.1kmh
0 %
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
9 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Nuk është kafeja, ja cili është fruti që të jep energjinë e duhur në mëngjes

spot_img

Lajme të ngjashëm

Për njerëzit që merren me aktivitet fizik, fruti i mollës i jep energjitë e nevojshme. 

Sipas ekspertëve, konsumimi i mollës përmirëson frymëmarrjen, ndërsa pirja e kafesë përpara aktivitetit fizik, do të nxisë djegien e yndyrnave.

Kafeina

Kafeina ndihmon në eliminimin e plogështisë së mëngjesit, rrit rrahjet e zemrës, tensionin e gjakut dhe përshpejton frymëmarrjen, si të bën më të vëmendshëm.

Karbohidratet

Molla nga ana tjetër nuk përmban kafeinë por është e pasur me karbohidrate, të cilat japin energji për një zgjim dhe gjallërim të nevojshëm.

Një mollë ofron 116 kalori dhe gjysma e 10 gramëve sheqerna përbëhet nga glukoza dhe sukroza.

Fruktoza nga ana tjetër kërkon më shumë kohë për t’u tretur dhe ky aspekt e bën mollën një burim energjie për një periudhë më të gjatë se kafeinaa. Fibra e tretshme te molla ju mban të ngopur për më gjatë.

Kafja dhe molla përmbajnë antioksidantë, të cilët kur konsumohen në mënyrë afatgjatë ofrojnë shumë përfitime.

Nëse pini deri në 6 filxhanë kafe në ditë, rreziku i diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare ulet ndërsa ai i kancerit të mëlçisë përgjysmohet.

Nëse hani më shumë se dy mollë në javë, rreziku i azmës do të ulet.

Gjithashtu konsumi i mollës përmirëson funksionin e mushkërive, duke ju mbrojtur nga kanceri dhe sëmundje të tjera.

Më shumë


spot_img

spot_img