Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
20 °
E premte, 24 Shtator, 2021
spot_img

‘Nuk është aspak agresiv’, Mark Marku analizon fushatën e Lulzim Bashës dhe ‘gjen’ fajtorin e qëndrimit të PD në opozitë

spot_img

Lajme të ngjashëm

488c80a3e5c0380c36ad7461fc910950

Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në qarkun e Lezhës, Mark Marku ka komentuar Lulzim Bashën si kryetar i partisë dhe lidër i opozitës.  

Në emisionin Real Story, pedagogu i gazetarisë tha se Basha nuk është agresiv dhe po realizon një fushatë post-moderne dhe post-komuniste.

Ndërkaq, për qëndrimin në opozitë për 8 vite, Marku nuk fajosën Bashën, pasi sipas tij edhe gjithë liderat e tjerë të PD dhe PS kanë qëndruar po aq në opozitë.

‘’Ndikimi i Berishës, nuk besoj se ky është problemi në PD, është rrezik hipotetik. Shiko, të kërkosh dmth që ore po mirë ka ndikim, pse? T’i thuash pse ke ndikim, po si e ushtron ndikimin.

Njerëz që ne i takojmë njëherë Berisha i ka takuar 50-100 herë, pastaj lidhje emocionale etj. Do i kërkojmë Ramës mos ketë ndikim pas disa vitesh, ti ke Nanon. Unë që kam qenë kundër Nanos, tani e mendoj.

Krijon dhe aversion. Kombinimi i përvojës, e reja, shoqëria civile, njerëzit nga bota akademike. Nuk e sjellin as 1,2 apo 5.

Pse ja quajmë si faj Bashës që ka 8 vite në opozitë? Njeriu piqet në opozitë. Mos i kërkojmë Bashës atë që nuk i kemi kërkuar të tjerëve. Kurrë s’kam thënë Rama të ikë kur ishte në opozitë. Të provojë zgjedhjet e tjera.

Ne mos kërkojmë që lideri politik të bëjë ideologji. Vetëm këtu pretendojnë. Lideri politik ka një organizatë të cilën duhet ta menaxhojë, dhe duhet të tregojë çfarë do bëjë. Si po shfaqet Basha, i dsikutueshëm. S’kemi pse kërkojmë tek Basha. Të kërkosh atë që e ke pasur para. Nuk është agresiv, do të ndërtojë strategjinë e vet politike me metoda graduale. S’ka pse të jetë agresiv.

Aty duhet ta kërkojmë. Është forca politike që po mbështetet mbi ekonominë dhe problemet. Ti çosh njerëzit të diskutojnë për problemet e tyre. Duke i çuar përherë në diskurs politik, gati gati të përgjakur në fushata, i bën njerëzit të harrojnë jetët e tyre. Partitë shkojnë në fushata pastaj shkojnë me projekte ideologjike të pamatshme. Kjo matet pastaj si reflektohet në aspektin financiar, simulimin e biznesit. Do ja masësh atë në 1-2 vite. Po bën një fushatë post-moderne, post-komuniste. Është lider i tillë. Duhet t’i kërkojmë modelet e së ardhmes. Një jetë politike normale. Jo agresiv. Qeveri që merret me sa ka mundësi të ndihmojë qytetarët. ‘’- tha Marku.

Më shumë

spot_img