Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

‘Nuk e pranuam propozimin e Ramës për dialogun greko-turk’, mediat greke: Donte të linte përshtypje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b6c90489e3c3457629e05881307d3f79

Mediat greke kanë shkruar se kryeministri Edi Rama u mundua që të linte përshtypje, duke hyrë si ndërmjetës në marrëdhënien mes Turqisë dhe Greqisë.

Përmes një analize të gjatë, në artikull shkruhet: “Përveç kësaj, është gjithashtu e qartë në Athinë se shumë prej asaj që diskutohet në publik drejtohet më shumë nga qëllimi për të krijuar përshtypje, të tilla si propozimi që Kryeministri shqiptar Edi Rama të shërbejë si ndërmjetës dhe që takimi i dy të huajve ministrat Nikos Dendias dhe Mevlut Cavusoglu zhvillohen në Tiranë, gjë që pala greke me sa duket nuk e pranon.”

Pala Greke ka deklaruar se nuk ka ndërmend të diskutojë asgjë tjetër përveç çështjeve që lidhen me zonat detare. Nga ana e tyre, turqit, të paktën publikisht, po ngrenë një numër çështjesh, kryesisht e demilitarizimit të ishujve dhe sovranitetit të disa ishujve.

Artikulli i plotë i medias greke:

Numërimi mbrapa ka filluar për rinisjen e kontakteve eksploruese midis Greqisë dhe Turqisë, me raundin e 61-të që do të zhvillohet në Stamboll më 25 janar, siç u njoftua të hënën në mbrëmje.

Sidoqoftë, gati pesë vjet pas raundit të mëparshëm të kontakteve eksploruese, Athina nuk e di saktësisht se çfarë të presë, duke pasur parasysh të gjitha ato që kanë pasuar që nga përpjekja e grushtit të shtetit kundër Rexhep Tajip Erdogan në vitin 2016 dhe kthesa e qartë nacionaliste që Ankaraja ka marrë që nga ajo kohë.

Përveç kësaj, është gjithashtu e qartë në Athinë se shumë prej asaj që diskutohet në publik drejtohet më shumë nga qëllimi për të krijuar përshtypje, të tilla si propozimi që Kryeministri shqiptar Edi Rama të shërbejë si ndërmjetës dhe që takimi i dy të huajve ministrat Nikos Dendias dhe Mevlut Cavusoglu zhvillohen në Tiranë, gjë që pala greke me sa duket nuk e pranon.

Kontaktet eksploruese janë, si parazgjedhje, të vështira, duke pasur parasysh që nga viti 2002 deri në vitin 2016 u prodhuan rreth 5,000 faqe minuta me temën kryesore të diskutimeve një marrëveshje për demarkacionin e ujërave territoriale, e cila në një moment erdhi afër një zgjidhje .

Pala Greke ka deklaruar se nuk ka ndërmend të diskutojë asgjë tjetër përveç çështjeve që lidhen me zonat detare (ujërat territoriale, shelfi kontinental, zona ekskluzive ekonomike). Nga ana e tyre, turqit, të paktën publikisht, po ngrenë një numër çështjesh, kryesisht e demilitarizimit të ishujve dhe sovranitetit të disa ishujve.

Edhe nëse, në mënyrë hipotetike, pala turke ngre këto çështje, si në të kaluarën, atëherë grekët thjesht nuk do t’i diskutojnë ato.

Në çdo rast, takimi i parë pritet të ketë një natyrë zbulimi, pasi delegatët grekë do të kërkojnë të kuptojnë se cilat do të jenë mandatet politike të homologut të tyre turk dhe çfarë lloj kufijsh do të kenë këto diskutime.

Rëndësia e rifillimit të këtyre kontakteve u theksua nga zëdhënësi kryesor i Komisionit Evropian për punët e jashtme, Peter Stano, i cili theksoi të hënën se de-përshkallëzimi dhe normalizimi i marrëdhënieve greko-turke është një pjesë shumë e rëndësishme e marrëdhënieve të gjëra euro-turke , pasi çështjet që ndikojnë në marrëdhëniet e Turqisë me çdo vend anëtar të Bashkimit janë çështje që kanë të bëjnë me të gjithë BE-në.

Më shumë

spot_img
spot_img