Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
36 %
3.1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
37 °
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
35 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Nuk e miratoi për shkak të të dhënave të pamjaftueshme, Zvicra vendos të dhurojë 5.5 milionë doza të vaksinës AstraZeneca

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria zvicerane ka marrë vendimin për të dhuruar 5.5 milionë doza të vaksinës anti-COVID të kompanisë britanike AstraZenevca. Vaksinat do të dhurohen për programin ndërkombëtar COVAX, me këtë të fundit që do t’i shpërndajë në vendet e varfra.

Sasia prej 5.5 milionë dozash të kësaj vaksine u porosit nga qeveria zvicerane muaj më parë, por asnjë prej tyre nuk është përdorur ende, për shkak se Agjencia e Rregullimit të Barnave, Swissmedic, nuk e ka aprovuar AstraZenec-ën për sepse nuk ka të dhëna të mjaftueshme.

Zvicra po përdor vaksinat e Moderna-s dhe Pfizer-it për të vaksinuar popullsinë, teksa janë ende në pritje të konfirmimit vaksinat Curevac dhe Novavax.Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img