Hapësire reklamuese

Bota

"Nuk dua të jem paranojak," avokatja zbulon bisedën me Navalnyn para vdekjes

Shkruar nga Newsbomb
"Nuk dua të jem paranojak," avokatja zbulon bisedën me

Alexey Navalny, lideri i ndjerë i opozitës ruse, tha se mendonte se po helmohej disa muaj para se të vdiste papritur në burg, ka pohuar ish-avokatja e tij.

Olga Mikhailova, e cila punoi si avokate e Navalny për 16 vjet, i tha medias ruse Meduza se kur ajo e vizitoi atë në prill 2023, ai tha: "Dëgjo, nuk dua të të jem paranojak, por mendoj se ata po përpiqen të më helmojnë".

Ajo tha se menjëherë pasi ai i tha, ajo e postoi akuzën në X dhe bëri disa ankesa zyrtare.

Navalny, një nga kritikët më të hapur të presidentit rus Vladimir Putin, vdiq në një koloni penale ruse më 16 shkurt, ku ai ishte mbajtur që nga viti 2021 me akuza që shiheshin gjerësisht si të motivuar politikisht.

Mikhailova deklaori se ajo dhe pjesa tjetër e ekipit ligjor të Navalny ishin të shqetësuar për shëndetin e tij në paraburgim.

Ajo tha se hera e parë që e pa siç duhet atë ballë për ballë pas burgosjes së tij ishte në seancat gjyqësore në vitin 2023 dhe se ishte “tmerruar” nga pamja e tij.

“Ai ishte shumë i hollë, me ngjyrë gri”, tha ajo për Meduza.

Ajo pohoi se gjatë qëndrimit në koloni, Navalny nuk ushqehej siç duhet, nuk u lejua të flinte dhe ishte futur në një qeli dënimi. Shëndeti i Navalny u përkeqësua ndërsa ishte në burg dhe në një moment ai hyri në grevë urie për ankesat se nuk po i jepej trajtim mjekësor.

Navalny bëri fushatë kundër Putinit dhe rrethit të tij të brendshëm për vite me radhë, duke lëshuar video virale që ekspozonin korrupsionin e tyre të dyshuar dhe duke mbajtur mitingje kundër Kremlinit. Ai i shpëtoi mezi vdekjes pasi u helmua me një agjent nervor Novichok në vitin 2020, për të cilin fajësoi presidentin rus Vladimir Putin. Ai u kthye në Rusi vitin e ardhshëm dhe u arrestua menjëherë.

Kur u pyet se pse Navalny vazhdoi të fliste pasi u ngarkua me disa çështje penale, Mikhailova tha: "Ai është ndërtuar kështu. E sheh qëllimin dhe shkon drejt tij. Nuk i interesonte se çfarë ndodhi - ai eci rrugën e tij dhe asgjë nuk mund ta ndaloje ate."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese