Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Nuk deklaroi mallin e plotë dhe tregtimin e tij, arrestohet 25 vjeçari

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia ka arrestuar një 25-vjeçar pasi ai nuk ka deklaruar mallin e plotë dhe tregtimin e mallrave “Marke”. Pas hetimit që është bërë në banesën e shtetasit Ilir Hima, autoritetet shqiptare kanë sekuestruar një sasi e konsiderueshme si rripa 2046 copë, çanta 3292 copë, portofola 1785 copë, kapele 123 copë dhe ora dore 35 copë.

“Ne kuader te bashkpunimit midis Drejtorise se Antikontrabandes e Drejtorise se hetimit prane Drejtorise se Pergj. Doganave dhe Sektorit Per krimin Ekonomik e Financiar te DRejtorive te Policive Vendore Tirane e Durres, u be ndalimi me iniciative I shtetasit Ilir Hima, i biri i Rexhep dhe i Deshira, lindur me 20.11.1991, lindur ne Tirane dhe banues ne Tirane, rruga “Myslim Keta” fshati Ferraj, banese private, gjinia Mashkull, kombësia Shqipetare, shtetësia Shqipetare, arsimi i mesem, profesioni tregtar, gjendja familjare beqar, me gjendje gjyqesore i padenuar me pare. 

Procedimi ndaj tij filloi pasi ky shtetas eshte konstatuar nga Hetimi doganor me nje shmangie detyrimi doganor ne shumen 856.595 leke, per mos deklarim te plote te sasise se mallit dhe tregtim te mallrave “Marke” te pashoqeruara me dokumentacion.

Ne cilesine e proves materjale u sekuestruan nje sasi e konsiderueshme si rripa 2046 cop, canta 3292 cop, portofola 1785 cop, kapele 123 cop dhe ora dore 35 cope te cilat dyshohen te jene “Marka te mbrojtura” (Luis Vuiton, Prada, Timberland, Calvin Clain, Lacoste, Rado, Channel, Adidas, Nike).

Materialet e para hetimore i kaluan prokurorise se rrethit gjyqersore Durres per vepren penale “Kontrabanda me mallra te tjere” dhe “Shkelja e te drejtave te pronesise industriale” parashikuar nga neni 174 dhe 149/a te K. Penal”, ka thënë në njoftimin e saj policia. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img