Tirana
light rain
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
29 °
E diel, 14 Gusht, 2022
spot_img

Norvegjia premton 1 miliard euro ndihmë financiare për popullin e Ukrainës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Norvegjia ka premtuar një shtesë prej 1 miliardë eurosh (865.4 milionë £; 1.04 miliardë dollarë) për të mbështetur Ukrainën për pjesën tjetër të vitit 2022 dhe 2023.

Lajmi është  bërë me dije nga kryeministri norvegjez, Jonas Gahr Store.

albsig

Ai tha në një konferencë shtypi me presidentin Volodymyr Zelensky se paratë do të shkojnë për të ndihmuar Ukrainën, të mbështesë njerëzit në nevojë, për të mbrojtur veten dhe për rindërtim.

Norvegjia ka dhënë deri më tani rreth 202 milionë euro (175 milionë £; 210 milionë dollarë) në mbështetje të Ukrainës dhe vendeve fqinje të saj, në përgjigje të agresionit ushtarak të Rusisë.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen,  ka propozuar një ndihmë financiare prej 1 miliard eurosh si ndihmë për Ukrainën, e cila pason nga paketa e mbështetjes prej

600 milionë eurosh të BE.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img