Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Njohuritë bazë mbi ekonominë, Shqipëria e parafundit në botë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studim i “Standard & Poor” rreth njohurive bazë mbi ekonominë, ka nxjerrë në pah të dhëna tronditëse për Shqipërinë, që renditet e parafundit në botë.

Në anketë kanë marrë pjesë 140,000 persona nga 148 vende të botës të cilëve iu janë bërë pyetje për njohuritë e tyre mbi konceptet themelore financiare si, diversifikimi i rrezikut, inflacioni, matematika dhe interesi i përbërë.

Ata janë klasifikuar si të shkolluar financiarisht nëse i janë përgjigjur saktë të paktën 3 nga 4 pyetjet e bëra.

Në krye të renditjes qëndrojnë Norvegjia, Danimarka dhe Suedia të ndjekura nga Izraeli dhe Kanadaja. Ndërsa renditja përmbyllet me Jemenin në vend të fundit, Shqipërinë, dhe Afghanistanin.

Më shumë
spot_img
spot_img