Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Njoftuan se nuk do sjellin vaksina aq sa nevoja, BE bën paralajmërimin e radhës për kompaninë AstraZeneca (KUSHTI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a157324b406dccb0314964a91a0a8c4c

Lufta e shteteve të BE-së për të siguruar furnizime të vaksinave Covid-19 u intensifikuan të enjten. 

Bashkimi Europian paralajmëroi kompaninë AstraZeneca që do të përdorë të gjitha mjetet ligjore për të bllokur eksportet nëse nu bien dakord të marrin numrin e premtuar..

BE, vendet anëtare të së cilës janë shumë prapa Izraelit, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara në injektimin e vaksinave. Ndërsa qendrat e vaksinimit në Gjermani, Francë dhe Spanjë anuluan ose vonuan emërimet, BE qortoi publikisht prodhuesin e ilaçeve anglo-suedeze AstraZeneca për dështimin e dorëzimit dhe madje pyeti nëse mund të devijonte furnizimet nga Britania.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel tha në një letër drejtuar katër drejtuesve të BE se BE duhet të shqyrtojë mjete ligjore për të siguruar furnizime të vaksinave COVID-19 që kontraktoi për të blerë nëse negociatat me kompanitë për dërgesat e vonuara janë të pasuksesshme.

“Nëse nuk mund të gjendet ndonjë zgjidhje e kënaqshme, unë besoj se duhet të shqyrtojmë të gjitha opsionet dhe të përdorim të gjitha mjetet ligjore dhe masat e zbatimit që kemi në dispozicion nën Traktatet,” tha Michel në letrën e 27 Janarit.

Rregullat e BE për monitorimin dhe autorizimin e eksporteve të vaksinave COVID-19 në bllokun e 27 vendeve mund të çojnë në bllokimin e eksporteve nëse shkelin kontratat ekzistuese midis prodhuesit të vaksinave dhe BE.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img