Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
23 °
E premte, 2 Qershor, 2023

Njësoj si Hoti e konfirmon dhe Vuçiç: Do takohemi më 2 shtator, temë diskutimi zhvillimi ekonomik

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka konfirmuar pjesëmarrjen në takimin e 2 shtatorit në Uashington që do të zhvillohet mes tij dhe Kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti në Shtëpinë e Bardhë.

Ai është shprehur për mediat serbe se nuk është në pozicion që të mund të anullojë këtë takim.

Ai ka konfirmuar, sikurse kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, se temë e bisedimeve do të jenë çështjet ekonomike.

“Në negociata marrim pjesë, tema do të jetë ekonomia, kjo është e rëndësishme për ne dhe është temë e mirë”, tha Vuçiç.

Fillimisht takimi ishte planifikuar më 27 qershor, por dështoi për shkak se Prokuroria e Hagës, publikoi njoftimin për ngritjen e akuzave ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, si të dyshuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, gjatë luftës.


Më shumë