Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
43 %
3.1kmh
40 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
22 °
Hën
20 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

Njeriu i penës shqiptare, Dritëro Agolli do të festonte sot 90-vjetorin e lindjes

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot shkrimtari dhe poeti i madh Dritëro Agolli do të festonte 90-vjetorin e lindjes.

Njeriu i penës ndërroi jetë më 3 shkurt të 2017, pasi vuante prej kohësh nga një sëmundje në mushkëri, ndërsa nuk e kishte ndarë asnjëherë cigaren nga dora.

Me ikjen e Agollit nga kjo botë, poezia shqipe nuk do të mund të ishte më e njëjtë. Agolli u bë poeti i tokës dhe i dashurisë, shkrimtari i filozofisë dhe i dhimbjes njerëzore. Vepra letrare e Dritëro Agollit krijoi traditën e re të letërsisë shqiptare.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img