Hapësire reklamuese

Politikë

“Njëri shtëpi nga komuniteti fetar, tjetri vilë me gjysmë çmimi”, Ahmetaj sulmon SPAK

Shkruar nga Newsbomb
“Njëri shtëpi nga komuniteti fetar, tjetri vilë me

Ish-ministri Arben Ahmetaj, i cili është në kërkim ndërkombëtar nga Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar gjatë një interviste ka sulmuar prokurorët e SPAK.

Ahmetaj u shpreh se kryeministri Edi Rama ka “turrur” prokurorët e SPAK pas tij, duke thënë se u është bërë presion për të. Duke mos kursyer emrat, Ahmetaj tha se kreu i SPAK Altin Dumani ka marrë një shtëpi falas nga një organizatë fetare, ndërsa për prokurorin Arben Kraja tha se ai po ashtu ka marrë një vilë me gjysmën e çmimit.

"Edhe të jesh Robespieri i revolucionit si SPAK është sot Robespieri i antirevolucionit të demokracisë. I gjithë diskutimi është se, kur thashë ndiq paratë, pse Robespieri preferon të merret me familjen time. Një prokurori i ka falur shtëpi një organizate fetare. Është Altin Dumani. Një prokuror e ka të njëjtën vilë me gjysmën e çmimit. Arben Kraja. Këta i ka turrur Ed Rama kundër meje.

I bindur? Jam përtej bindjes! Jam nxjerrë në pritë është organizur presion ndaj prokurorëve që të lëshonin dosjet. Ç'do bëja? Një nga akuzat për korrupsion, e cila është? Që unë kam bërë rialokime si ministër financash. Ej, a je jurist? Është proces, ka rialokime. Pse këtu, ai thotë që ky është korrupsion. I bie që të marrë këdo nga ministrat. Kjo është akuza për korrupsion," tha Ahmetaj për “Çim Peka live” për “Syri Tv”.

Gjatë gjithë intervistës Ahmetaj ka përmendur Robespieri. Po kush është Maksimiljen Robespier?

Robespierre është një nga figurat më të njohura dhe më ndikuese të Revolucionit Francez. Ai, për një kohe te gjate, mori drejtimin e Komitetit te Sigurisë Shtetërore dhe ishte pjesëmarrës ne periudhën e Revolucionit të njohur si “Shiu i Terrorit”.

Vizioni i tij ishte i përqendruar në krijimin e një France të bashkuar dhe të pandashme, vendosjen e barazisë sipas ligjit dhe respektimin e patundur të parimeve të demokracisë së drejtpërdrejtë.

Gjatë gjithë përfshirjes së tij në Estates-General , Asamblenë Kushtetuese dhe Klubin Jakobin , Robespieri bëri fushatë të zjarrtë për të drejtat e votimit të të gjithë njerëzve dhe pranimin e tyre të papenguar në Gardën Kombëtare. Përveç kësaj, ai mbrojti të drejtën për peticion dhe të drejtën për të mbajtur armë në vetëmbrojtje. Robespieri luajti një rol kryesor në ngjarjet që çuan në kryengritjen e 10 gushtit 1792.

Si një nga anëtarët e shquar brenda Komunës së Parisit , Robespieri u zgjodh si deputet i Konventës Kombëtare në fillim të shtatorit 1792. Megjithatë, ai u përball me kritika për gjoja përpjekjet për të krijuar një triumvirat ose një diktaturë.

Në prill 1793, Robespieri avokoi te Jakobinët për mobilizimin e një ushtrie sans-culotte që synonte zbatimin e ligjeve revolucionare dhe eliminimin e çdo elementi kundërrevolucionar. Kjo thirrje çoi në kryengritjen e armatosur të 31 majit - 2 qershorit 1793 . Montagnards tani kishin kontroll të padiskutueshëm të konventës. Më 27 korrik ai u emërua si anëtar i Komitetit me ndikim të Sigurisë Publike , i cili më pas miratoi Mbretërimin e Terrorit . Ky emërim e fuqizoi atë të drejtonte në mënyrë efektive riorganizimin e Gjykatës Revolucionare dhe të krijonte një kabinet lufte në tetor 1793. Në fillim të dhjetorit Robespieri akuzoi Dantonin në Klubin Jakobin, i cili tregoi shumë shpesh veset e tij dhe jo virtytin e tij. Camille Desmoulins mbrojti Dantonin dhe e paralajmëroi Robespierin që të mos e ekzagjeronte revolucionin.

Ndërsa gëzonte vazhdimisht mbështetje nga aleatët me të njëjtin mendim, Robespieri u përball me zhgënjimin në rritje, ndër të tjera, për shkak të dhunës së motivuar politikisht të mbrojtur nga Montagnards . Gradualisht, anëtarët e Konventës filluan të kthehen kundër tij dhe akuzat u grumbulluan në 9 Thermidor . Robespieri u arrestua dhe u dërgua në një burg, por rojet e burgut refuzuan të zbatonin urdhrin. I padekuruar, Robespieri këmbënguli të burgosej dhe përfundimisht u bind nga një delegacion që t'i bashkohej lëvizjes së Komunës, e cila kishte mobilizuar një turmë para bashkisë së Parisit atë mbrëmje.

Më pas, u lëshua një dekret, i cili shpallte të jashtëligjshëm këdo që drejtonte një 'forcë të armatosur' kundër Konventës . Robespieri pësoi një dëmtim të nofullës, megjithëse të dhënat historike mbeten të paqarta nëse ishte vetëshkaktuar apo si rezultat i përleshjes që pasoi . Përafërsisht 90 individë, përfshirë Robespierre, u ekzekutuan në ditët në vijim.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese