Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
71 %
5.7kmh
90 %
Hën
12 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Njëri prej tyre i dëbuar edhe nga Shqipëria, këta janë dy zyrtarët RUSËT të shpallur “non grata” në Kosovë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani i ka kërkuar ditën e sotme ministres së Punëve të Jashtme Donika Gërvalla-Schëarz, shpalljen si persona të padëshirueshëm të dy zyrtarëve rusë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Kosovë, për shkak të aktivitetit të tyre të dëmshëm, i cili ka cënuar sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës.

Ndërkohë, janë publikuar edhe emrat e dy zyrtarëve rusë, të cilët janë Denis Vengerskii dhe Alexey Kryvosheev.

Ky i fundit nuk e ka për herë të parë dëbimin nga një shtet, pasi në janar të këtij viti qeveria shqiptare e shpalli “non grata”, me argumentin se “shkelur vazhdimisht masat e COVID-19”.

Në deklaratën zyrtare të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, shkruhet se Krivosheev ka marrë disa paralajmërime, por “diplomati nuk ka reflektuar” dhe “vazhdoi të tregojë sjellje të pakujdesshme”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img