Hapësire reklamuese

Bota

Një vend i NATO-s së shpejti mund të ketë një udhëheqës pro-rus

Shkruar nga Newsbomb
Një vend i NATO-s së shpejti mund të ketë një

Sllovakia po përgatitet të zgjedhë kryeministrin e saj të pestë në vetëm katër vjet dhe me partinë opozitare të Kremlinit Robert Fico që kryeson në sondazhe, ajo është një nga ato që po shikohet me alarm në Perëndim.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën shkurtin e kaluar, Sllovakia ka qenë një nga aleatët më të vendosur të Kievit. Të dy vendet ndajnë një kufi, Sllovakia ishte vendi i parë që dërgoi mbrojtje ajrore në Ukrainë dhe mirëpriti dhjetëra mijëra refugjatë.

Por gjithçka mund të ndryshojë nëse Fico vjen në pushtet. Ish-kryeministri nuk e fsheh simpatinë e tij ndaj Kremlinit dhe ka fajësuar “nazistët dhe fashistët ukrainas” për provokimin e presidentit rus Vladimir Putin për të nisur pushtimin, duke përsëritur narrativën e rreme që Putin ka përdorur për të justifikuar pushtimin e tij.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese