Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
0kmh
20 %
Hën
35 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
26 °
E hënë, 8 Gusht, 2022
spot_img

“Një Ukrainë e pavarur është jetike për stabilitetin në Europë”, Stoltenberg: Do të ofrojmë një paketë ndihme gjithëpërfshirëse

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në konferencën në samitin në Madrid, ka deklaruar se presidenti rus, Vladimir Putin ka “shkatërruar paqen” në Evropë dhe se kjo është kriza më e madhe e sigurisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Ai tha se presidenti i Ukrainës, Zelensky foli sot me liderët e NATO-s duke e përshkruar lidershipin dhe guximin e tij si një “frymëzim”.

albsig

Stoltenberg  bëri me dije se udhëheqësit e siguruan Ukrainën se mund të vazhdojë të mbështetet tek ta, për aq kohë sa të duhet dhe aleatët do të ofrojnë ndihmë ushtarake dhe financiare.

Shtetet anëtare të NATO-s ranë dakord të forcojnë mbështetjen për Ukrainën duke premtuar një “paketë gjithëpërfshirëse ndihme”, shtoi ai.

“Do të mbështesim Ukrainën. Do të ofrojmë paketë të re ndihme për Ukrainën”, tha Stoltenberg.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img