Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
16 °
Mar
9 °
E premte, 24 Mars, 2023

Një tjetër vend heq kufizimet, shqiptarët mund të udhëtojnë lirshëm drejt…

Lajme të ngjashëm

Ministria për Evropën dhe Punët e Jatshme ka bërë me dije se Sllovenia ka hequr të gjitha masat kufizuese të udhëtimit, drejt këtij vendi.

Për të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë edhe shtetasit shqiptarë, tashmë nuk është më e nevojshme të bëhet karantinë.

Njoftimi i plotë:

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Sllovenia ka hequr të gjitha masat kufizuese të udhëtimit.

Qytetarët që udhëtojnë drejt Sllovenisë, ose përmes territorit të Sllovenisë në një vend tjetër, nuk kërkohet që në pikat e kalimit kufitar të tregojnë përmbushjen e kushtit RTV (kaluar sëmundjen/testuar/vaksinuar).

Qytetarët që udhëtojnë për në Slloveni, nuk do të jetë e nevojshme që t’i nënshtrohen karantinimit, përveç rastit kur kanë simptoma të infektimit.

Për arsye se rreziku i infektimit me Covid-19 është ende i pranishëm, rekomandohet që kur planifikohet një udhëtim duke kaluar tranzit në territorin e Sllovenisë, të monitorohet, të njihen kushtet e hyrjes dhe të përmbushen kushtet e përcaktuara në vendin e destinacionit.

Më shumë