Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Një tjetër vaksinë kundër Covid-19, fillon faza e tretë e testimit të saj

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tjetër vaksinë kundër Covid-19 po testohet për t’u hedhur në treg. Sipas disa zyrtarëve nga kompania farmaceutike Sanofi nga Franca dhe GlaxoSmithKline nga Anglia është bërë e ditur se tashmë ka filluar faza e tretë e testimit.

Rreth 35 mijë persona të rritur kanë marrë pjesë gjatë testimit në SHBA, Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine.

Në këtë studim do të testohet efikasiteti i vaksinës kundër koronavirusit si dhe kundër varianteve të reja që janë konstatuar në Afrikën e Jugut.

Nëse testimi rezulton i suksesshëm, atëhere rregullatorët do të duhej që deri në fund të vitit të miratojnë përdorimin e vaksinës.

“Prodhimi do të fillojë javëve të ardhshme për të mundësuar një qasje të shpejtë në vaksinë, kuptohet nëse ajo miratohet për përdorim”,  thanë zyrtarët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img