Tirana
overcast clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
70 %
2.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Një sulm i madh kibernetik po ndodh në SHBA

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qindra kompani dhe organizata në Shtetet e Bashkuara janë duke u sulmuar nga hakerat, ka paralajmëruar kompania Microsoft.

Sulmi duket se është përgatitur nga i njëjti grup personash që realizuan vitin e kaluar sulmin kibernetik të koduar “SolarWinds”.

Këtë herë hakerat duket se kanë targetuar kompanitë e tregtisë dhe të teknologjisë të shërbimeve “cloud” tha Microsoft në një njoftim për shtyp.

Microsoft tha se ka njoftuar deri tani të paktën 609 kompani që mund të jenë nën shënjestër, ndërsa vetëm pak prej sulmeve masive kanë arritur të jenë të suksesshme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img