Tirana
scattered clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
16 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

Një prej vendeve me më shumë të prekur nga COVID-19, por ky shtet lejon zhvillimin e dasmave

spot_img

Lajme të ngjashëm

63c6d3e527f34cf119813540be5a1efe

Edhe pse është një nga shtetet më të goditur nga koronavirusi, Italia ka vendosur të lejojë ceremonitë martesore.

Gjatë ceremonive mortore çiftet nuk do të jenë të detyruara të mbajnë maskat.

Që prej nisjes së pandemisë së koronavirusit, këto tradita martesore ishin ndalur me dekret të qeverisë Conte.

Vendimi i marrë nga Komiteti Tekniko-Shkencor, ka hyrë në fuqi nga kjo e shtunë, ndërsa erdhi pasi Konferenca Episkopale e Kishës Katolike Italiane argumentoi se “çiftet e reja nuk mund të konsiderohen të huaj për njëri-tjetrin, ndaj është i tepërt përdorimi i maskës në altar”.

Ndërkohë në muajin shtator pritet të rifillojë edhe shkolla, por duke respektuar distancimin social dhe ruajtjen e higjienës në mënyrë rigoroze.

Autoritetet kanë filluar përgatitjet për të siguruar që nxënësit të kthehen në një ambient të sigurt.

Maska tani është e detyrueshme, por afër fillimit të vitit shkollor Ministria e Arsimit mund të vendosë ta heqë atë.

Mësimi do të organizohet me turne, ndaj qeveria ka krijuar një fond të posaçëm për punësimin e 50,000 mësuesve të përkohshëm.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img