Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
26 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Një pjesë e Australisë lufton ende për liri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ishull në veri të Australisë, ku pjesa më e madhe “New Papua Guinea” ose “Guinea e Re “ është shtet më vete kurse pjesa tjetër “West Papua” është pushtuar nga Indonezia prej më shumë se 50 vjetësh.

Ende sot, vazhdon genocidi kundrejt një populli që u zbulua vetëm në  vitin 1940 nga njerëzimi.

Falë xhungles ekuatoriale atje enden pyjeve prej 5 dekadash guerilë që luftojnë për liri.

Me pak armë moderne dhe ende me shigjeta e me harqe.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img