Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Një pjesë e Australisë lufton ende për liri

Lajme të ngjashëm

Një ishull në veri të Australisë, ku pjesa më e madhe “New Papua Guinea” ose “Guinea e Re “ është shtet më vete kurse pjesa tjetër “West Papua” është pushtuar nga Indonezia prej më shumë se 50 vjetësh.

Ende sot, vazhdon genocidi kundrejt një populli që u zbulua vetëm në  vitin 1940 nga njerëzimi.

Falë xhungles ekuatoriale atje enden pyjeve prej 5 dekadash guerilë që luftojnë për liri.

Me pak armë moderne dhe ende me shigjeta e me harqe.


Më shumë