Hapësire reklamuese

Politikë

Një orë para mbajtjes së Komisionit të "Zgjedhores", Bardhi mbledh deputetët

Shkruar nga Newsbomb
Një orë para mbajtjes së Komisionit të

Demokrati Gazment Bardhi do të mbledhë këtë të premte Grupin Parlamentar të Partisë Demokratike. Ky i fundit ka njoftuar përmes një mesazhi deputetët demokratë që në orën 10:00 do të zhvillojnë mbledhjen në sallën e Kryesisë së Kuvendit.

 “Nesër, e premte, ora 10:00, do te zhvillojmë mbledhjen e Grupit, në sallën e Kryesisë së Kuvendit.Ju përshëndes!” thuhet në mesazhin e Bardhit.

Kjo mbledhje do të mbahet vetëm një orë para se të mblidhet Komisioni i Reformës Zgjedhore. Mledhja e do të nisë në orën 11:00 dhe do të drejtohet nga Damian Gjiknuri i PS dhe Enkelejd Alibeaj i PD.

Në Komision do të marrin pjesë 18 anëtarë, nga të cilët 9 janë përfaqësues të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, 6 përfaqësues të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, 1 përfaqësues i Grupit Parlamentar Aleanca për Ndryshim, 1 përfaqësues i Grupit Parlamentar Demokraci dhe Integrim dhe një përfaqësues deputet i pavarur.

Komisioni për reformën zgjedhore ka si objektiv realizimin e ndryshimeve të nevojshme në Kodin Zgjedhor duke u bazuar në rekomandimet e fundit të Prezencës së OSBE-së në Tiranë. Raporti përfundimtar i monitoruesve të zgjedhjeve të 25 prillit 2021 kritikoi qeverinë e kryeministrit Edi Rama për abuzime me pushtetin gjatë fushatës, ndërsa Partia Demokratike u kritikua për ngritjen e “strukturave paralele” të mbrojtjes së votës.

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese