Tirana
scattered clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
40 %
Die
23 °
Hën
24 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
24 °
E diel, 2 Tetor, 2022

Një nga më të kërkuarit nga FBI, arrestohet “Zoti i drogës” në Meksikë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Trafikanti më i kërkuar i drogës i FBI-së, Rafael Caro Quintero, është arrestuar nga policia meksikane.

Uashingtoni kishte dhënë një shpërblim prej 20 milionë dollarësh për informacionin që çonte në arrestimin e tij.

Quintero, 69 vjeç, ishte fshehur në një shurre gjatë një operacioni që po kryente policia dhe ka qnë një qeni i stërvitur “Max” që e ka zbuluar.

Quinteri njihet si “Zoti meksikan i drogës”, një nga bashkëthemeluesit e kartelit të Guadalajara, që bëri “marrëveshje të arta” për trafikimin e kokainës, heroinë dhe marihuanë nga Meksika në SHBA. Ndaj tij ishin në pritje dy urdhër-arreste, si dhe një kërkesë ekstradimi nga qeveria amerikane.

Vlen të përmendet se Quintero, akuzohet për vrasjen e një agjenti të zbatimit të drogës në SHBA në vitin 1985. Ai u arrestua nga autoritetet meksikane pothuajse një dekadë pas lirimit të tij nga burgu.

Quintero u arrestua për herë të parë në 1985 dhe u dënua nga autoritetet meksikane me 40 vjet burg.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img