Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Një nga figurat më të rëndësishme të muzikës kalsike, kompozitori Aleksandër Peçi feston sot 70-vjetorin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kompozitori i njohur Aleksandër Peçi feston sot 70-vjetorin e lindjes. Peçi është një nga figurat më të rëndësishme të muzikës klasike shqiptare bashkëkohore.

Ai ka lindur më 11 korrik të 1951. Në vitin 1989 iu dha titulli “Artist i merituar”.

Peçi u diplomua në Konservatorin Shtetëror në Tiranë (1974), më pas punoi si drejtor i Pallatit të Kulturës në Përmet ; nga 1979 ishte drejtor artistik i Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore. Që nga viti 1986 ai është një kompozitor me kohë të plotë.

Në 1989 ai kompozoi këngën “Toka E Diellit”,  e cila fitoi konkursin e madh të muzikës shqiptare, Festivali i Këngës . Që nga viti 1992 ai jep mësim në Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë. Teknika e tij e përbërjes bazohet në prodhimin kartezian dhe formula e tij është “përbërja CC2”.

Më të rëndësishmet nga veprat e tij janë si më poshtë:

Koncert për piano dhe orkester nr. 1 = Koncert për Piano dhe orkestër, nr. 1, 1976

Kecat dhe ujku = Dhitë dhe ujku, balenë, 1979

Koncert per Violoncel dhe orkester = Koncert për Violoncello dhe orkestër, 1982

Oirat , 2000

12 Cartesius Cantus, cikël pianoje, 2002

Etera tonda, muzikë akustike dhe elektro-akustike, + instalim, 2006

Përveç këtyre ai kompozoi rapsodi, kolonë zanore të filmit, pjesë për piano, pjesë për zë dhe disa muzikë elektroakustike.

Më shumë

spot_img
spot_img