Tirana
scattered clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
2.1kmh
40 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
21 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

Një nga emrave më të rëndësishëm në fushën e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore, ndahet nga jeta Suljman Dashi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Është ndarë nga jeta një prej emrave më të rëndësishëm në fushën e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore, restauratorit e studiuesit Suljman Dashi.

Lajmin e hidhur e ka bërë me dije ministrja e Kulturës, Elva Margariti.

Ajo shkruan se Dashi ishte një njohës i thellë i arkitekturës mesjetare e veçanërisht asaj të kultit islam, ai u kthye në profesorin e brezit të ri të restauratorëve.

“I japim lamtumirën e fundit sot, një prej emrave më të rëndësishëm në fushën e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore, restauratorit e studiuesit Suljman Dashi.

Njohës i thellë i arkitekturës mesjetare e veçanërisht asaj të kultit islam, ai u kthye në profesorin e brezit të ri të restauratorëve.

Pasioni dhe kontributi i tij në fushën e studimore e të restaurimit është fiksuar si një gur i rëndësishëm kilometrik, si një pikë referimi për të gjithë ne.

U prehsh në paqe Profesor” shkruan Margariti në postimin e saj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img