Tirana
clear sky
13 ° C
13 °
13 °
88 %
1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
20 °
Enj
18 °
Pre
20 °
E hënë, 10 Maj, 2021
spot_img

‘Një mik në ditë, pa alkool dhe restorante’, Belgjika i rikthehet sërish SHTETRRETHIMIT

spot_img

Lajme të ngjashëm

3799bccf6db7520a69ffda30d644b6a4

Numri i lartë i rasteve të Covid-19 regjistruar në shumicën e shteteve Europiane ka vënë në alarm autoritetet shëndetësore. 

 Një prej shteteve që ka vendosur të forcojë sërish masat është Belgjika. Kryeministri Alexander de Croo konfirmoi se duke nisur nga e hëna e 19 tetorit do të kufizojë qarkullin rrugor, mbylljen e bareve dhe restoranteve për 4 javë.

Gjithashtu, qytetarët nuk do të lejohen të kenë më shumë se një kontakt të ngushtë jashtë shtëpisë së tyre. Familjet gjithashtu mund të ftojnë deri në 4 miq gjithmonë të njëjtë, një herë në çdo 2 javë. Gjithsesi, distanca do të respektohet.

Për tubime ose ngjarje të tjera të brendshme, që nuk kanë një protokoll, lejohen maksimumi 40 persona. Vendi do të qëndrojë në shtetrrethim nga ora 00:00 deri në 05:00 dhe do të ketë një ndalim të shitjes së alkoolit pas orës 20:00. Pas dy javësh, masa do të vlerësohet. 

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img