Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
37 %
5.7kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
30 °
Pre
31 °
Sht
30 °
Die
24 °
E mërkurë, 25 Maj, 2022
spot_img

Një malteze në krye të Parlamentit Europian

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Roberta Metsola është zgjedhur për të pasuar David Sassoli-n në postin e presidentit të Parlamentit Evropian. Ajo u zgjodh me një shumicë abolute prej 458 votash.

Metsola, një anëtare e grupit të krahut të djathtë të EPP nga Malta, ishte midis katër kandidatëve për këtë pozicion, së bshku me Sira Rego të Spanjës, Kosma Zlotoëski e Polonisë dhe Alice Bah Kuhnke e Suedisë.

Metsola do të zërë postin e Sassolit i cili humbi jetën më 11 janar pas një sëmundje të rëndë dhe mandati i të cilit përfundoi këtë javë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img