Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
87 %
2.1kmh
100 %
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
10 °
Mar
8 °
E premte, 27 Janar, 2023

 “Një lek më shumë në xhepat e qytetarëve”, Meta: Të indeksohen pagat, ndihmojnë në përballimin e krizës së çmimeve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i zgjedhur i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, deklaroi sot se indeksimi i pagës, çështje për të cilën deputetët e kësaj partie kanë dorëzuar në Kuvend edhe një projektligj, ndihmon qytetarët të përballojnë situatën e vështirë ekonomike dhe sociale në të cilën i ka vendosur rritja e çmimeve.

Këtë deklaratë ish-presidenti e ka bërë gjatë takimit me strukturat në Kombinat. Në fjalën e tij Meta u shpreh se si pasojë e indeksimit përfiton jo vetëm qytetari, por edhe skema e sigurimeve shoqërore.

“Përmes këtij projekt ligji mbrojtja e punonjësve nga rritja e çmimeve. Vendi ka pasur rritje ekonomike, por pagat nuk janë rritur dhe nuk ka në përfituar të gjithë, madje as nuk janë indeksuar me nivelin e inflacionit. Kjo ka krijuar një situatë të rëndë sociale e ekonomike. Paga minimale është e nevojshme të përfshihet në indeksim.

Rritja e indeksimi, bën përfitues punonjësit të rritjes s ekonomisë dhe rrit mirëqenien e tyre. Rritja nxit rritjen e konsumit dhe ndikon në rritjen ekonomike të vendit dhe rrit të ardhurat nga sigurimet shoqërore. Kuvendi të shqyrtojë e votojë menjëherë një projektligj i cili mbron qytetarët”, u shpreh Meta.

Më shumë


spot_img
spot_img