Hapësire reklamuese

Kulture & Art

Një jetë kushtuar artit italian! Ndahet nga jeta ish-ministri i Kulturës

Shkruar nga Newsbomb

Antonio Paolucci, ish-mbikëqyrësi i qendrës muzeale të Firences, ish-ministri i Trashëgimisë Kulturore gjatë qeverisë Dini dhe ish-drejtori i Muzeve të Vatikanit, ka mbyllur sytë përgjithmonë. Paolucci, një nga historianët dhe ekspertët më të respektuar të artit italian është ndarë nga jeta ditën e sotme, 5 shkurt, në Francë.

I lindur në Rimini më 29 shtator 1939, Paolucci u diplomua për histori arti në vitin 1964 me Roberto Longhi, duke filluar kështu karrierën e tij në Administratën Shtetërore si zyrtar i Ministrisë së Arsimit Publik. Që nga viti 1980, Paolucci ka mbajtur rolin e mbikëqyrësit fillimisht në Venecia, më pas në Verona, Mantua dhe më në fund në Firence, ku ishte mbikëqyrës i Opificio delle Pietre Dure, dhe më pas u transferua në Superintendencën e Trashëgimisë Artistike dhe Historike dhe u emërua gjithashtu Drejtor Rajonal për Trashëgiminë Kulturore dhe Peizazhore të Toskanës, derisa doli në pension pasi arriti kufirin e moshës në 2006.

Nga janari 1995 deri në maj 1996 ai mbajti postin e ministrit për trashëgiminë kulturore dhe mjedisore gjatë qeverisë së kryesuar nga Lamberto Dini. Pas tërmetit që goditi Umbria dhe Marche në 1997 ai u emërua komisioner i jashtëzakonshëm qeveritar për restaurimin e Bazilikës së San Franceskos në Asiz.

Në nëntor 2007 ai u emërua drejtor i Muzeve të Vatikanit nga Papa Benedikti XVI , duke qëndruar në detyrë deri në korrik 2016, kur Papa Françesku zgjodhi pasuesen e tij, Barbara Jatta, e cila mori detyrën më 1 janar 2017. Paolucci punoi së bashku me të në gjashtë muajt e mëparshëm, si zëvendësdrejtor.

Antonio Paolucci Antonio Paolucci

Në vitin 2018 u emërua kryetar i Komitetit Drejtues për konkursin ndërkombëtar të dizajnit përgatitor për rindërtimin e Bazilikës së San Benedetto da Norcia të dëmtuar rëndë nga tërmeti në Italinë qendrore të vitit 2016. Për meritat e arritura në kuadër të veprimtarisë së tij kulturore, Paolucci  u zgjodh gjithashtu akademik i zakonshëm nga Akademia e Arteve të Vizatimit në Firence. Në vitin 2007 ai u emërua nga ministri Francesco Rutelli për të qenë pjesë e katër anëtarëve ekspertë që mbështetën Salvatore Settis në koordinimin e punës së Këshillit Epror për Trashëgiminë Kulturore dhe Peizazhore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese