Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
26 %
3.6kmh
0 %
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
Enj
36 °
E diel, 7 Gusht, 2022
spot_img

Një italiane në drejtim të agjencisë së lajmeve REUTERS, e para grua në këtë detyrë në 170 vjet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Për herë të parë në 170 vjet, një grua merr drejtimin e dhomës së lajmeve në kompaninë britanike të lajmeve Reuters.

Alessandra Galloni, quhet gruaja që do të drejtojë lajmet, dhe është me shtetësi italiane. “krenari italiane” shkruan nënsekretari I punëve evropiane Vincenzo Amendola. Italiane nga Roma, Galloni është 47 vjeç dhe do të zëvendësojë në këtë post Stephen Adler që mbante këtë detyrë që nga viti 2011, me të cilin Reuters ka arritur të marrë 7 çmime Pulitzer.

albsig

Posedon 4 gjuhë të huaja, me eksperiencë në ekonomi dhe politikë, Galloni, përpara se të kalonte në agjencinë Reuters në 2013, si drejtoreshë e rrjetit të korrespondentëve, rreth 200 të tillë në gjithë botën, shkruante për Wall Street Journal. Eshtë diplomuar në Harvard me master në London School of Ecnonomics.

“Prej 170 vitesh Reuters është një agjenci e pavarur dhe e besueshme për mbulimin e lajmeve botërore. Për mua është një vlerësim që të drejtoj një redaksi me gazetarë të rinj e të talentuar” ka thënë Galloni në fjalën për anoncimin e saj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img