Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
38 %
4.1kmh
0 %
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
Enj
1 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Një grup avokatësh nga Zvicra do të marrin në mbrojtje Hashim Thaçin në Hagë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Avokati kosovar Sali Bislimi i cili jeton dhe punon në Zvicër, ka vizituar sot ish-presidentin Hashim Thaçi në Hagë.

Përmes një postimi në Facebook, ai thotë se ish-presidenti Thaçi ka pranuar propozimin, që nëpërmjet zyrës së tij ligjore “First-Consulting.ch”,  të angazhojë ekipën e avokatëve zviceranë në procesin ndaj tij.

Ai shkruan se Thaçi është themelues i shtetit të Kosovës, ndaj meriton mbështetje  dhe “do e gjejmë pa dyshim te diaspora shqiptare në Zvicër dhe ajo në Gjermani”.

Postimi i plotë i Sali Bislimit:

Sapo dola nga vizita qe i bera Presidentit Hashim Thaçi ne Hage.

Presidenti Hashim Thaçi pranon ne parim propozimin tim nepermjet zyres time ligjore First-Consulting.ch qe te organizoj ekipen e Avokateve Zvicran per ta ndihmuar si vlere e shtuar bashke me avokatet tjere qe ka !

Roli tij historik per Kosoven e ka ba te forte , ka marshuar dhe vrapuar mbi token e minuar nga serbet per ti sjelle lirine Kosoves dhe zoti e ka rujt mos te kishte fatin tragjik.

Ky themelues i shtetit te Kosoves ,meriton mbeshtetje, dhe do e gjejm pa dyshim tek diaspora Shqiptare ne Zvicer dhe ajo ne Gjermani.

Shqiptaret ne Zvicer dhe ata ne Gjermani qdo here kan qene dhe do mbeten te perkushtuar per ti dhan dinjitetin dhe mireqenjen vendit tone per ta kaluar me lehte te gjitha sfidat.

I bindur ne pafajsine e tij ,dhe ketij precesi absurd gjyqesor dukej me i forte se asnjhere tjeter.

U befasova kur mësova qe gjykata e hages nuk zbaton te drejtën themelore për të ushtruar lirinë fetare, e aprovuar nga gjykata evropiane e drejtave dhe lirive te njeriut dhe e garantuar në të gjitha kushtetutat e vendeve evropiane.

Nepermjet nje pastori do rrefente me lireshem

gjendjen shpirterore dhe jashte mureve te burgut per padrejtesit qe i bahen !

Takuam edhe Nasim Haradinaj qe i kishte ne vizite Rafet Ramen dhe Ridvan Tahirin ku ndam edhe nje dreke pas vizites qe bem!

Nuk mbahet ne burg presidenti per xhelozi , ne do bejm realitet lirimin e tij !

Me Presidentin!!!

Më shumë


spot_img

spot_img