Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
30 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Një grua vdiq pas dozës së parë, Austria pezullon vaksinën e AstraZeneca

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3f94ddcdde2562956eb71efc7cbf375a

Agjencia Austriake e Shëndetësisë ka deklaruar sot pezullimin e përkohshëm të vaksinimit me AstaZeneca.

Ky vendim është marrë nga autoritetet e Austrisë pasi një grua 49-vjeçe vdiq, pak pasi mori dozën e parë të AstraZeneca, ndrësa një tjetër 35-vjeçare shfaqi simptoma të rënda dhe ndodhet e shtruar në spital, ku dhe po kurohet.

“Aktualisht nuk ka asnjë provë të një lidhje me vaksinimin. Si një masë paraprake, rezervat e mbetura të grupit të vaksinave nuk po lëshohen,” tha Zyra Federale për Sigurinë në Kujdesin Shëndetësor (BASG).

Vaksina është aprovuar nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë bazuar në një program global klinik që përfshinte 23,000 pjesëmarrës.

Të gjitha këto vlerësime kanë arritur në përfundimin se vaksina AstraZeneca është e sigurt dhe efektive.

Rregullatorët e Bashkimit Evropian më 30 janar miratuan produktin, duke thënë se ai ishte efektiv dhe i sigurt për t’u përdorur.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img