Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
75 %
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
39 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Një grua humbi jetën dhe një tjetër në gjendje të rëndë, SHBA, Afrika e Jugut dhe BE, pezullojnë vaksinimin me Johnson&Johnson, shkakton mpiksje gjaku

spot_img

Lajme të ngjashëm

SHBA, Afrika e Jugut dhe Bashkimi Evropian do të ndalojnë përkohësisht shpërndarjen e vaksinës Johnson & Johnson, pas raporteve të mpiksjes së rrallë të gjakut.

Gjashtë raste u zbuluan me mpiksje gjaku në më shumë se 6.8 milion doza të vaksinës, tha Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

albsig

FDA tha se po rekomandonte një pauzë e përkohshme, pasi një pacient vdiq nga ndërlikimet e mpiksjes së gjakut dhe një tjetër është në një gjendje kritike.

Të gjashtë rastet që shfaqën mpiksje gjaku janë gra të moshave 18 dhe 48 vjec. Simptomat u janë paraqitur nga 6 deri në 13 ditë pasi kanë marrë dëzën e parë të vaksinës.

J&J ka një rast të ngjashmë me atë të vaksinës AstraZeneca, e cila gjithashtu u pezullua në shumë vende, pas raportimeve për mpiksje gjaku.

Vendet kabnë ndaluar përdorimin deri në një moment të dytë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img