Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

“Një festë e anuluar, më mirë se një jetë e humbur”, OBSH kërkon anulimin e udhëtimeve për Krishtlindje për shkak të “Omicron”

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë u ka kërkuar njerëzve që të anulojnë disa nga planet e tyre të pushimeve për të mbrojtur shëndetin publik pasi varianti Omicron përhapet globalisht.

“Një festë apo udhëtim i anuluar është më e mirë se një jetë e anuluar”, tha kreu i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke shtuar se duhet të merren “vendime të vështira”.

Ai tha se duhet pasur shumë kujdes pasi Omicron po përhapet shumë më shpejt se varianti Delta.

Një numër vendesh – përfshirë Francën dhe Gjermaninë – kanë shtrënguar kufizimet e Covid dhe kanë vendosur kufizime të udhëtimit në përpjekje për të ndaluar përhapjen e variantit të ri. Holanda ka vendosur një bllokim të rreptë gjatë periudhës së Krishtlindjes.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img