Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Një ditë pasi ‘5 qershori’ mori dritën jeshile në Kuvend, Meta pret në Presidencë ambasadorët e vendeve të BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

49e9c99ab92f99ca37063db306a6ca4f

Presidenti Ilir Meta pret në Presidencë ambasadorët e vendeve të BE të akredituar në vendin tonë.

Takimi në zyrën e Metës ka nisur pak minuta më parë, dhe pjesëmarrës në këtë takim janë Ambasadori i Francës, ai i Spanjës, Ambasadori i Italisë dhe Ambasadori i Britanisë së Madhe. Në fokus të takimit është marrëveshja e “5 qershorit” e votuar dje në Kuvend me 97 pro, dhe ndryshimet kushtetuese që pritet të votohen më datë 30 korrik.

Ambasadorët e vendeve të BE dhe Ambasadorja e SHBA në Tiranë përshëndetën votimin e marrëveshjes në Kuvend dhe thanë se ajo i hap rrugë anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Situata politike në vend është ende e nxehtë pasi në 30 qershor pritet që mazhoranca të miratojë ndryshimet kushtetuese për hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve.

Mirëpo, në këtë pikë, nuk është dakord opozita jashtëparlamentare, e cila e quan atë “lëvizje të kryeministrit Rama për të kapur zgjedhjet e ardhshme.”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img