Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
4.6kmh
0 %
Enj
28 °
Pre
31 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
28 °
E enjte, 16 Shtator, 2021

Një ditë para votimit të qeverisë së Hotit, flet Vjosa Osmani: Ja mënyra e vetme për të parandaluar përplasjet e mëdha

spot_img

Lajme të ngjashëm

1a594153cc406a126ad070dc70ebf589

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese vetëm një ditë para seancës ku pritet që të votohet qeveria me në krye me Avdullah Hotin.

Ajo ka theksuar se zgjedhjet janë i vetmi opsion që mund të rikthenin legjitimitetin e institucioneve, ndërsa shton se e vetmja mënyrë për të parandaluar polarizimin ekstrem dhe përplasjet e mëdha do të kishte qenë një qeveri tranzitore.

“Politikisht, siç e kam thënë edhe në të kaluarën, zgjedhjet janë i vetmi opsion që do të mund të rikthenin legjitimitetin e institucioneve.

Mendoj se e vetmja mënyrë për të parandaluar polarizimin ekstrem dhe përplasjet e mëdha në këto kohë sfiduese do të kishte qenë një qeveri tranzitore, ta zëmë për 6-9 muaj, e udhëhequr nga një figurë unifikuese mbi-partiake dhe me ministra teknik”, ka theksuar ajo për Blic.

Kryetarja e Kuvendit deklaron se qeveritë që janë të varura nga Lista Serbe, nuk kanë sjellë as sukses e as stabilitet.

 “Qeveritë që varen në tërësi nga Lista Serbe asnjëherë nuk kanë sjellur as sukses e as stabilitet, sepse varshmëria nga Lista Serbe rrezikon arritjen e çdo objektive apo suksesi në të mirë të vendit.

 Asnjë vendim më nuk është vetëm i vendit tonë por është rezultat i kompromiseve Kosovë-Serbi. Pra as edhe ligjet më të thjeshta nuk do të mund të kalojnë pa pajtimin e listës serbe, që do të thotë pa pajtimin e Beogradit”, ka theksuar ajo.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img