Tirana
scattered clouds
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
40 %
4.6kmh
40 %
Mër
29 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Një dekadë nga masakra e Norvegjisë, përkujtohen 77 jetët e humbura nga sulmet e Breivik

spot_img

Lajme të ngjashëm

Norvegjia përgatitet të përkujtojë nesër, më 22 korrik 77 jetët e humbura gjatë sulmit kur ekstremisti Anders Behring Breivik, realizoi masakrën më të përgjakshme në kohë paqeje në vendin skandinav.

Ajo u konsiderua si masakra më e rëndë në kohë paqeje dhe sulmi i pestë më vdekjeprurës tokësor në Evropë.

albsig

Pas një dekade, të mbijetuarit dhe ekspertët thonë se është bërë pak për të shkatërruar ideologjinë e ekstremit të djathtë pas gjakderdhjes.

Breivik, 42 vjeç, tha se ai donte të tërhiqte vëmendjen për “manifestin” e tij, i cili shprehte një ideologji të ekstremit të djathtë, anti-musliman. Ai u dënua me 21 vite burg një vit pas sulmeve, dënimi i tij mund të zgjatet për një kohë të pacaktuar nga drejtësia e Norvegjisë për sa kohë që ai konsiderohet si një kërcënim për shoqërinë.

Por megjithëse tani është prapa hekurave, Norvegjia është ende duke luftuar me ndikimin shkatërrues të akteve të tij dhe ideologjinë e ekstremit të djathtë, anti-Islam që i frymëzoi ato.

E djathta ekstreme ‘aq e fortë sa dikur’

“Çuditërisht, kjo ngjarje e tmerrshme nuk duket se ka ndryshuar qëndrimet ndaj ekstremit të djathtë. Masakrat e 22 korrikut ishin një tronditje e tmerrshme dhe një thirrje zgjimi për shumë njerëz, natyrisht, dhe agjencitë e sigurisë po monitorojnë skenën e ekstremit të djathtë më afër sesa bënin më parë”, tha Kjetil Ansgar Jakobsen, profesor në fakultetin e shkencave shoqërore në Universitetin Nord.

Të mbijetuarit, gjithashtu, shohin që vendosmëria po zbehet. Miriam Einangshaug ishte 16 vjeç kur filluan të shtënat dhe ajo shpëtoi e padëmtuar fizikisht, duke u bllokuar brenda një prej ndërtesave në Utøya për më shumë se një orë duke dëgjuar vrasjen e miqve të saj.

“Ne kemi parti politike në Norvegji ku është e zakonshme të përhapim teorinë” Eurabia “(një teori konspirative islamafobike e ekstremit të djathtë),” tha ajo.

“Shpresoj që ana e djathtë në politikën norvegjeze, veçanërisht kjo parti politike (Partia e djathtë e Progresit), të reflektojë vetveten dhe të shohë se çfarë mund të bëjmë për t’u siguruar që kjo të mos ndodhë më,” shtoi Einangshaug.

Si u zhvilluan sulmet?

Norvegjia u zhyt në një gjendje tmerri në një pasdite me shi kur një bombë e bërë në shtëpi shpërtheu jashtë një ndërtese shumëkatëshe që strehonte selinë e Kryeministrit të atëhershëm, Jens Stoltenberg.

Shpërthimi në lagjen qeveritare të Oslos vrau tetë vetë dhe plagosi dhjetëra të tjerë.

Ndërsa shërbimet e urgjencës nxituan për të trajtuar të plagosurit në vendin e ngjarjes, ndërsa Breivik – i veshur si një oficer policie i Oslos, u largua me makinë rreth 40 kilometra në veri-perëndim të kryeqytetit për në ishullin e pyllëzuar të Utøya.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img