Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
24 %
4.6kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
9 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Një defekt te “iMessage” ju lejon të lexoni mesazhet e çdokujt që ka iPhone

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një e metë në sistemin e mesazheve të Apple, “iMessage”, i jep mundësinë çdokujt që ka aftësinë për të dekriptuar dhe më pas lexuar mesazhe nga çdo telefon.

Teknologjia e enkriptimit të mesazheve që do të mundësonte leximin e tyre vetëm nga dërguesit dhe marrësit, duket se është thyer, çka rrezikon një devijim të mundshëm të mesazheve, raporton “The Washington Post”.

Kërkuesit u shprehën se kjo dobësi në sistem mund të ndihmojë Apple të luftojë kundër FBI-s, nëse ata duhet të lejohen të hyjnë në telefonin e përdorur nga një prej terroristëve të masakrës në San Bernardino.

Megjithatë Apple ka njoftuar se ky defekt do të rregullohet me sistemin e ri operativ, iOS 9.3 që do të lëshohet sot në mbrëmje.

Më shumë


spot_img

spot_img