Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Një “çrregullim i rrallë nervor”, i shtohet listës së efekteve anësore të kësaj vaksine anti-Covid

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rregullatori Britanik i Barnave shtoi një çrregullim jashtëzakonisht të rrallë të dëmtimit të nervave, sindromën Guillain-Barré (GBS), si një efekt anësor shumë i rrallë i vaksinës AstraZeneca të përdorur në vaksinimin kundër Covid-19.

Njoftimi u dha përmes përditësimeve të bëra në faqen e internetit të Agjrncisë.

Vendimi i Agjencisë Rregullatore të Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA) vjen pasi Agjencia Evropiane e Barnave shtoi këtë sindromë si një efekt anësor të mundshëm muajin e kaluar.

“Pas këshillave nga organi këshillues i pavarur i qeverisë, Komisioni për barnat njerëzore (CHM) dhe Grupi i Punës i Ekspertëve të Rrezikut të Përfitimit të Vaksinave Covid-19, përditësuan informacionin e efekteve për Vaksinën Covid-19, AstraZeneca duke përfshirë GBS në listn e reaksioneve negative që lidhen me këtë vaksinë dhe për të inkurajuar profesionistët e kujdesit shëndetësor dhe publikun që të shikojnë për shenjat e GBS,” njoftoi Agjencia.

“Njerëzit tashmë po vërejnë zhvillimet dhe informacionet e njëpasnjëshme rreth vaksinave dhe po përpiqen të vendosin kush është më e duhura për ta marrë”, u shpreh Bhakhi Hansoti Profesore e Asociuar e Mjeksisë Emergjente.

Ajo tha se pavarësisht këtij publikimi njerëzit kanë mundësi të tjera vaksinimi dhe se duhet të përforëcohet imuniteti i popullatës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img