Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Një asteroid do i afrohet Tokës me shpejtësi ditën e shtunë

Lajme të ngjashëm

Një asteroid që është rreth 60 metra në diametër do të jetë më afër nesh se hëna.

Kur bëhet fjalë për hapësirën, shumë prej nesh janë magjepsur me gjëra të pazakonta që mund të vërehen. Asteroidët , meteorët dhe kometat janë gjithmonë me interes, si dhe fazat e ndryshme të hënës ose yjet . Epo, në fund të kësaj jave, vëzhguesit do të kenë mundësinë të shohin një  asteroid (2023 DZ2)  me diametër 60 metra ndërsa kalon midis tokës dhe hënës.

Meqenëse do të jetë afërsisht në gjysmë të rrugës midis tokës dhe hënës, konsiderohet mjaft afër.

Asteroidi i sapo zbuluar 2023 DZ2 po ‘udhëton’ me një shpejtësi prej 17,403 milje në orë. Ai u zbulua më 27 shkurt të këtij viti nga astronomët në Observatorin Roque de los Muchachos në La Palma të Spanjës , pjesë e Ishujve Kanarie.

Ekipi i NASA-s tha në Tëitter : Një asteroid i sapo zbuluar i quajtur 2023 DZ2 do të kalojë pranë Tokës të shtunën.

Nëse doni të shihni 2023 DZ2 teksa fluturon, mund të jeni me fat, megjithëse ka të ngjarë të keni nevojë për një teleskop nëse doni të kapni një pamje të qartë.


Më shumë