Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
88 %
2.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Niveli i lumit të Rinit arrin pikën kritike, vështirësi në transportin e mallrave

spot_img

Lajme të ngjashëm

Autoritetet gjermane po përgatiten për ndërprerje të tjera në transportin e mallrave për shkak të rënies së nivelit të lumit të Rinit, që tashmë ka arritur në pikën kritike.

Instituti Federal i Hidrologjisë (BfG) ka parashikuar se niveli i ujit në lumin Rhine do të vazhdojë të bjerë deri në fillim të javës së ardhshme.

Në Gjermani, midis Këlnit dhe Mainzit, niveli u ujit është aq i ulët sa që asnjë anije nuk ka mundur të kalojë.

Probleme të transport janë hasur edhe në tre portet e Bazelit në Zvicër, në Muttenz, Birsfelden dhe Kleinhüningen. Të vetmet anije që janë lejuar të lundrojnë, tashmë mbajnë një të tretën deri në një të katërtën e ngarkesës maskimale të pranueshme.

Mallrat që importohen nga lumi janë në rënie tashmë, ndërsa ekspertët paralajmërojnë se situata do të rrisë koston e transportit dhe si rrjedhojë rritjen e çmimeve të mallrave.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img