Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
3.1kmh
40 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
26 °
Mar
22 °
Mër
28 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Nisma e veçantë e studentes shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kërkon përkrahje për hapjen e bibliotekës shqipe në qytetin e Manastirit

Lajme të ngjashëm

Një studente shqiptare, Ermira Selimi nga Maqedonia e Veriu ka ndërmarrë një nismë të veçantë.

Ajo kërkon mbështetje që të mundet të hapë bibliotekën e parë shqipe në qytetin e Manastirit. Shqiptarja ka marrë këtë nismë për të mbrojtur gjyhën shqipe.

Ka qenë Silvana Begaj, lektorja e universitetit suedez që ka ndarë këtë nismë teksa shkruan “Shqiptarët të copëtuar nga historia nuk mund të dorëzohen dhe të pranojnë humbjen e gjuhës së lashtë Shqipe. Ju ftoj të gjithëve të jepni kontributin Tuaj. Një libër sjell ndryshim! Sjell shpresë dhe sjell bashkimin më të ngushtë të shqiptarëve ndër vet”.


Më shumë