Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
27 %
1.5kmh
0 %
Enj
31 °
Pre
30 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
E enjte, 16 Shtator, 2021

Nisma e re ligjore: Përveç ‘mashkull ose femër’ në kartat e identitetit do të shkruhet edhe…

spot_img

Lajme të ngjashëm

“Përveç ‘mashkull ose femër’ në kartat e identitetit do të shkruhet edhe një opsion i tretë”. Kjo është nisma e re ligjore që ka publikuar deputeti demokrat Tritan Shehu.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Shehu shprehet se në Kuvend është dorëzuar një Projekt Ligj i ri, për të vendosur në dokumentet e identitetit, përveç seksit “mashkull ose femër”, edhe një rubrikë “tjetër” për seksin pa përcaktim.

Sakaq, deputeti shton se askush nuk e shpjegon se si duhet emërtuar ky seks i ri.

Postimi i plotë i deputetit Tritan Shehu:

Rreth nje nisme per nje “tjeter”, te krijuar artificialisht e qellimisht nga “disa”:

Deklarohet se ne Kuvend eshte dorezuar nje Projekt Ligj i ri per te vendosur ne dokumentet e identitetit, pervec seksit “mashkull ose femer” edhe nje rubrike “tjeter” per seksin, pa percaktim!

Askush nuk e shpjegon se si duhet emertuar ky seks i ri, “tjeter”.

Ne disa qenie biologjike ka dhe nje “tjeter”, quhet “hermafrodit”, besoj se nuk behet fjale per nje term te tille ne propozimin.

Perendia a Natyra i kane ndare njerrezit ne “meshkuj ose femra”, mbi te cilen eshte mbeshtetur vete ekzistenca e qenies njerrezore, familjes si baze e shoqerise ne te gjithe gjeresine e fjales.

Po keshtu deklarojne se po pregatisin edhe nje draft tjeter ligjor, qe te ndryshoje Kodi i yne i Familjes per dy qellime:

1-Te pranohet martesa e famija nga kopje homoseksuale, ose nga kjo “ tjetra” pa emer!

2- Te realizohen adoptime te femijeve nga kopje gay ose nga “tjetra”, perseri pa emer.

Pra kerkohet te goditen disa principe baze e te shenjta te shoqerise, rritjes e edukimit te femijeve, identifikimit te njerrezve, themele keto te mbijeteses e zhvillimit njerrezor.

Nje pyetje ne fund per ju miq: A mendoni se kjo “zhurme e re” nxitet te krijohet pikerishit tashti per te larguar vemendjen nga problemet e medha, qe ka sot vendi e kjo Rilindje??

Dhe per ta mbyllur, ketij statusi nuk po i bashkengjis foto, per disa arrsye…

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img