Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Nisin Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”, spektakël në ceremoninë hapëse

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dje në Tokio nisën përmes një ceremonie spektakolare Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”. Ndryshe nga vitet e tjera, për shkak të pandemisë së Covid-19, të pranishëm në stadium ishin vetëm 950 persona dhe e gjithë ceremonia nga pjesa më e madhe e sportdashësve u ndoq online.

Shqipëria në këtë kompeticion do të përfaqësohet nga 9 sportistë të cilët janë shpresëplotë edhe për fitimin e një medalje në fund. Në hapje të ceremonisë u mbajt një minutë heshtje për të gjithë viktimat e Covid në të gjithë botën.

Më shumë se 11,238 atletë nga 204 shtete do të garojnë në 33 sporte dhe 50 disiplina të ndryshme në “Tokyo 2020”.

Gjatë ditëve të fundit u diskutua edhe mundësia e anulimit të këtyre Lojërave për shkak të shtimit të rasteve së të infektuarëve me koronavirus, megjithëse pas sugjerimit te OBSH, këto “Tokyo 2020” u vendosën që të mbahen.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img