Tirana
scattered clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
16 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

Nishani s’mori pjesë, Shehaj e braktisi, Marku me kritika; Basha largohet para kohe nga Kuvendi Kombëtar (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia Demokratike është futur në një amulli të madhe, madje duket sikur është një një krizë ekzistenciale. Sot në orën 10:30 filloi punimet Kuvendi Kombëtar i PD-së, bashkë me kongresin ku u votua për 300/600 kandidatët e zgjedhur për Këshillin Kombëtar.

Shumica e të pranishmëve që morën pjesë drejtuan gishtin nga Rama dhe qeverisja aktuale, duke e bërë fajtore për humbjen e tyre në 25 prill. Mirëpo pati dhe figura të tjera brenda PD, që nuk u bënë palë “show-n” e kolegëve dhe të thurnin lëvdata ndaj kryetarit. Besnikët e kryetarit i qendruan edhe sot besnikë, ndërsa “rebelët” vërshuan me kritika, duke pranuar masakrën zgjedhore, por edhe gabimet e vetë demokratëve brenda familjes së tyre, shkruan Newsbomb.

I pari, kryetari i Këshillit Kombëtar Bujar Nishani refuzoi të merrte pjesë në Kuvendin Kombëtar, duke lënë bosh karrigen me emrin e tij. Agron Shehaj i cili guxoi të kandidojë përballë Bashës në 13 qershor, ishte i pranishëm, por braktisi Kuvendin pas fjalimit të Bashës, edhe pse vetë ishte përgatitur që të mbante fjalën e tij në foltore.

Edit Harxhi, e cila gjithashtu kandidoi përballë Bashës në 13 qershor nuk ishte pjesë e Kuvendit Kombëtar të PD. Bëhet me dije se Harxhi nuk kishte ftesë dhe as mandat, ndaj dhe nuk ka qenë e pranishme.

Zëri më kritik ishte deputeti i zgjedhur në Lezhë, Mark Marku i cili theksoi se PD-ja duhet të ndryshojë, pasi në të kundërtën rrezikon që të mbetet në opozitë edhe për 4 vitet e ardhshme, e ndërsa nuk i ka kursyer kritikat as për analizën e humbjes dhe as për propozimet e Bashës, të miratuara sot. Sa i përket analizës së humbjes, Marku tha se ajo është hartuar nga një nga përgjegjësit kryesor të humbjes, siç është Gazment Bardhi, raporton Newsbomb.

Kritik ka qenë edhe drejtuesi politik i qarkut të Vlorës, Bujar Leskaj i cili tha se ka pasur kandidatë që kanë bërë fushatë individuale. Edhe Tomor Alizoti tha se “fjalimet e gjata që po mbanin kolegëve të tij i ngjajnë ato të partive të punës” e që sipas tij nuk mund të sjellin ndryshimin.

Fatbardh Kadilli gjatë fjalës së tij shenjëstroi kreun aktual të Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cili nuk ishte i pranishëm në sallë, madje u largua pak sekonda para fjalës së Kadillit. Kadilli nuk i ka kursyer ironit duke iu drejtuar Bashës së shpreson të mos ketë pasur nevojë për gjumë, por për reflektim.

Screenshot 15 7

Mesa duket Basha nuk do ta ketë të lehtë këtë 4-vjeçar, pasi ka shumë nga të vetët, të cilët pasi të mbarojnë së bëri opozitën e pushtetit, do të bëjnë me siguri dhe opozitën e opozitës. Jo për të ndihmuar Ramën, por për më shumë ide, novacion, ripërtëritje, dhe rizgjim të partisë. PD po e sheh veten në një moment dramatik, për vetë strukturat e saj, demokratët, por edhe vetë shqiptarët, që ndryshimin dhe zgjidhjen e problemeve të tyre e shohin me shpresë tek partia më e madhe opozitare në vend, tek Partia Demokratike.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img