Tirana
scattered clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.1kmh
40 %
Pre
26 °
Sht
28 °
Die
22 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

Nishani në fund të mandatit, edhe pak muaj nga zgjedhja e presidentit të ri, ja afatet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Bujar Nishani është në fund të mandatit të parë si president i Republikës së Shqipërisë dhe Kuvendit i duhet të zgjedhë pasardhësin e tij.

Por për politologun Afrim Krasniqi viti 2017 përbën një rast unik të përplasjes së datave për shkak të zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare.

Gjatë një interviste për “Shekullin”, Krasniqi thekson se fillimisht do të zgjidhet presidenti i Republikës nga ky parlament dhe praktika duhet të nisë midis datave 25 prill deri më 24 maj, pasi më 18 qershor Nishani ka dekretuar zgjedhjet e përgjithshme.

“Kombinimi i datave me afatin e mbarimit të mandatit të parlamentit, të presidentit dhe të shpërndarjes së legjislaturës aktuale tregon se praktika e zgjedhjes së Presidentit, duke llogaritur te paktën 4 raunde, duhet të realizohet përpara datës 25 maj, ndaj edhe praktika për zgjedhjen e Presidentit duhet të nisë midis datave 25 prill – 24 maj 2017″, ka thënë Krasniqi.

Politika ka nisur diskutimet për presidentin e ri dhe palët po formojnë publikisht qëndrimet e tyre. Kreu i PD-së, Lulzim Basha u shpreh i gatshëm për një bashkëpunim me LSI-në e Ilir Metës për një mandat të dytë të Nishanit, por kreu i Kuvendit i mbylli derën duke theksuar se nuk ka asnjë detyrim për t’u rreshtuar në krah të opozitës në këtë çështje. 

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img