Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
58 %
1kmh
0 %
Mër
29 °
Enj
40 °
Pre
32 °
Sht
36 °
Die
38 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Nishani dekoron Berishën me urdhërin e “Flamurit Kombëtar”

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka vlerësuar ish-kryeministrin Sali Berisha me dekoratën e “Flamurit Kombëtar”.

Dekorimi i Berishës është bërë me motivacionin: Shpirtit liridashës që iu bashkua dhe përcolli që në momentet e para frymën e lëvizjes mbarëpopullore demokratike në vitin ’90 që solli përmbysjen e regjimit më diktatorial e çnjerëzor komunist. Për rolin e tij udhëheqës në orientimin, përparimin dhe forcimin e idealeve dhe parimeve të sistemit demokratik në rrugëtimin e Shqipërisë drejt familjes së madhe euro-atlantike.

Së bashku me Berishën, janë dekoruar edhe Musine Kokalari dhe Lëvizja Studentore e Dhjetorit.

Në faqen e Presidencës thuhet se “Dekorata e flamurit kombëtar” u jepet personaliteteve shqiptare dhe të huaja për merita të jashtëzakonshme për lartësimin e shtetit dhe të kombit shqiptar.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img