Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Mër
14 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
22 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Nis vaksinimi anti-Covid në Kosovë, kryeministri Albin Kurti i pari që merr dozën AstraZeneca

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot ka nisur në Kosovë procesi i vaksinimit, me 24 mijë dozat e para që erdhën nga Covax. Të gjitha dozat janë AstraZeneca dhe i pari që merr dozën e parë është kryeministri i ardhëm Albin Kurti.

Injektimi i dozës së parë në të gjithë vendin te personazhet publikë apo te krerët e qeverive është një proces simbolik. Kjo bëhet për arsyen që popullata e thjeshtë të krijojë besueshmëri dhe të ndërgjegjësohet duke bërë vaksinën anti-Covid, për të luftuar virusin.

Më herët ka qenë kryeministri ynë Edi Rama që i ka bërë thirrje Kosovës të vaksinohet me vaksinat tona, madje pas 500 mjekëve që u vaksinuan në Kukës, Rama i premtoi edhe 10 mijë doza të tjerë Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë.  

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img