Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
0kmh
75 %
Die
12 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
Enj
17 °
E diel, 4 Dhjetor, 2022

Nis takimi me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Lajçak: Shpresoj të gjejmë sot një zgjidhje për uljen e tensioneve!

spot_img

Lajme të ngjashëm

I dërguari i Posaçëm i Bashkimt Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka bërë me dije se ka nisur takimi me kryenegociatorët e të dy vendeve për të vazhduar takimin e nivelit të lartë.

Në një postim në Twitter, zyrtari i lartë i BE shkruan se shpreson për një zgjidhje të sinqertë, spër të ulur tensionet mes dy palëve dhe për  të punuar drejt normalizimit të marrëdhënieve.

“Sot po pres kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë si vazhdim i takimit tonë të nivelit të lartë. Shpresa ime e sinqertë është se ne do të arrijmë të gjejmë një zgjidhje sot për të de-përshkallëzuar tensionet në terren dhe për të punuar drejt normalizimit të marrëdhënieve. Bisedimet janë në vazhdim”, shkruan Lajçak.

Ndërkohë, me kërkesë të SHBA Kurti e ka shtyrë për 48 orë zbatimin e fazës së dytë të vendimit për riregjistrimin e makinave me targa ilegale serbe në RKS – Republika e Kosovës.

Më shumë
spot_img
spot_img