Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
2.1kmh
0 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
11 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Nis TAKIMI i shumëpritur në Ohër, Kurti dhe Vuçiç ULEN përballë në tryezën e diskutimit

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, nisën takimin e përbashkët, me ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë, në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Fillimisht ata takuan ndaras shefin e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Në agjendë janë përfshirë diskutimet për zbatimin e propozimit të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Ndërkombëtarët u kanë kërkuar të dy palëve që të arrijnë dakordësinë për planin evropian, madje për këtë kanë premtuar përftime politike e ekonomike për të dy vendet.

Më shumë